stylowe brogsy ze skóry

Eleganckie obuwie dla mężczyzn – brogsy a oxfordy

Na rynku obecnie dostępnych jest tak wiele typów męskiego obuwia, że nie każdy mężczyzna zdaje sobie sprawę z nazewnictwa i cech szczególnych butów. Szczególnie dużą popularnością cieszą się tzw. brogsy i oxfordy. Jakie są różnice pomiędzy nimi i które spośród nich najlepiej wybrać na elegancką okazję?

Brogsy męskie – uniwersalne i wygodne

Brogsy początkowo zasłynęły jako obuwie sportowe, noszone głównie na polach golfowych, i buty robocze. Dopiero w XX wieku stały się one obuwiem eleganckim, co zawdzięczają przede wszystkim piosenkarzom i gwiazdom estrady. Ich cechą szczególną jest brązowy kolor, występujący w kilku odcieniach, oraz ozdobne dziurki, które początkowo miały wyłącznie znaczenie funkcjonalne – miały przyspieszyć wysychanie brogsów, za czasów kiedy jeszcze pełniły one rolę obuwia roboczego. Dziś dzielą się one na damskie i męskie brogsy – https://patine.pl/category/obuwie-klasyczne-brogsy, choć popularniejsze są te kierowane dla mężczyzn. Wynika to z tego, że są one dość uniwersalne i pasują do różnych typów odzieży, także tych nieco mniej eleganckich, co doceniają panowie.

Oxfordy – elegancja przede wszystkim

Oxfordy tym różnią się od brogsów, że nie posiadają dziurek i zazwyczaj występują w czarnym kolorze. Są przez to odrobinę bardziej eleganckie i popularne wśród starszych mężczyzn, dla których liczy się właśnie odświętny wygląd. Faktem jest, że w połączeniu z elegancką marynarką i spodniami wyglądają naprawdę dobrze. Ich wadą jest jednak brak uniwersalności, która z kolei sprawia, że brogsy można założyć do wszystkiego. Oxfordy nie będą wyglądać zbyt dobrze w połączeniu ze zwykłymi jeansami i luźnym strojem, przez co brak im uniwersalności. Wciąż jednak są dobrym wyborem dla tych mężczyzn, którzy często muszą ubierać się elegancko, czyli przede wszystkim biznesmenów i osób pracujących na wysokich stanowiskach.